Ulverston and North Lonsdale Agricultural Show results 2016 for Alice's Dog Show, Marquee Trophies and Poultry Specials
Alice's Dog Show 2016
Judge - Steph Whitaker Steward - Cathy Broomfield
Class 1 - Any Variety Puppy (Dog or Bitch) up to 12 months: 1 Kylo Charnly, Rottweiller; 2 Angel Whetstone, Cavalier; 3 Ollie Chaplin, Weimeraner.
Class 2 - Open Dog or Bitch: 1 Elise, Alaskan Malamute; 2 Taz Kidney, Shetland Sheepdog; 3 Mabel Pyne, Labrador.
Class 3 - Special Labrador Dog or Bitch: 1 Bob Cowen, 2 Mabel Pyne, 3 Ella.
Class 4 - Any Variety Veteran Dog or Bitch (7 years and over): 1 Rocky, Boxer; 2 Ellie Gibbs, Cocker Spaniel; 3 Heidi Kidney, Shetland Sheepdog.
Class 5 - Most Appealing Puppy up to 12 months: 1 Harrow, Pomeranian; 2 Archie, Rhodesian Ridgeback; 3 Tilly, Cockerpoo.
Class 6 - Best Cross Breed Veteran 7 years and over: 1 Jake, Collie Cross; 2 Poppy Airey, German Shepherd; 3 Trudy Tatterson, Crossbreed.
Class 7 - Best 6 Legs: 1 Jake and Oliver; 2 BJ and Cath Tatterson; 3 Beau and Jean Tue.
Class 8 - Waggiest Tail: 1 George Mccullough, 2 Lily McHugh, 3 Brock, Patterdale.
Class 9 - Best Trick: 1 Daisy Reynolds, Bichon Frise; 2 Bob Cowen, Labrador; 3 Bentley Pilton, Bulldog.
Class 10 - Child Handler 7 years and under: Emily, 6yrs; 2 Cory, 6yrs; 3 Courtney, 7yrs.
Class 10 - Child Handler up to 8-16 years: 1 Lucy, 9yrs; 2 Elizabeth, 8yrs; 3 Josh, 9yrs.
Best in Show (1st place classes 1-10): Elise, Alaskan Malamute; Reserve Best in Show: Mabel Pyne, Labrador.
Best Puppy in Show (classes 1&5): Kylo Charnly, Rottweiller.
Best Veteran in Show (classes 4&6): Jake, Collie Cross.
Marquee Trophies
M1 - Lillian Tyson Memorial Salver: Mrs A Collar.
M2 - Mr and Mrs J Hornby Trophy: Mrs A Ellwood; runner-up: Mrs A Collar.
M3 - Furness YFC Club Leaders Trophy: Ruth Cooper.
M4 - Mrs B Edmondson Salver: Baine Waddington; runner-up: Grace Taylor.
M5 - Lillian Tyson Memorial Trophy: Leah Jones; runner-up: Holly Williams.
M6 - Old Mill Cup: Indianna Foxen; runner-up: Evie-Mae Newsome.
M7 - The Ghyll Garth Cup: Indianna Foxen; runner-up: Phoebe Case.
M8 - The Marquee Committee Cup: Bradley Foxen; runner-up: Amelia Case.
M9 - The Domus Trophy: Croftlands Junior School; runner-up: Low Furness CofE School.
M10 - Perpetual Challenge Trophy: Scales WI; runner-up: Cartmel Grange.
M11 - Perpetual Silver Challenge Trophy: Norma Halpin; runner-up: Mrs M Lockrie.
M12 - Perpetual Challenge Cup: Ulverston Flower Club.
M13 - Elaine Petty Richardson Trophy: Mrs N Halpin.
M14 - Perpetual Challenge Trophy: Mrs B Taylor; runner-up: Mr P Clough.
M15 - Perpetual Challenge Trophy (hone industries): Mrs M Morris; runner-up: Mrs S Wilson.
M16 - Perpetual Challenge Trophy (horticulture): Mr F Barnes; runner-up: Mrs N Misra.
Poultry Specials
Special A - Best Light Sussex, m/f: Mrs and Mrs K Hebblethwaite.
Special C - Best AC Leghorn, m/f: Mr and Mrs K Hebblethwaite.
Special D - Best RIR m/f: Mr Ormerod.
Special E - Best OEG bantam male: Mr C MacDonald.
Special F - Best OEG bantam female: Mr C MacDonald.
Special G - Best OED children's: Robinson and MacDonald.
Special H - Best soft feather children's: Miss Z Clough.
Special I - Best modern game classes 16 and 17: M and C MacDonald
Special J - Best Waterfowl: J and D Johnson.
Poultry Trophies
P1 - Best in show: Mr and Mrs K Hebblethwaite.
P2 - Best opposite sex to the best in show: Mr and Mrs K Hebblethwaite.
P3 - Best modern game m/f: C MacDonald.
P4 - Best soft feather: Mr and Mrs K Hebblethwaite.
P5 - Best hard feather: C MacDonald.
P6 - Best under-17 entry: Robinson and MacDonald.
P7 - Best waterfowl: Jeb Johnson.
P8 - Best true bantam: Mr and Mrs K Hebblethwaite.
P9 - Best eggs: Mr C Bennett.
P10 - Best old English game; C MacDonald.
P11 - Best bantam rock: Mr and Mrs K Hebblethwaite.
P12 - Best OEG male: Mr C MacDonald.
P13 - Best OEG female: Mr C MacDonald.
P14 - Best juvenile: Robinson and MacDonald.
P15 - Most points in egg classes: M G C Taylor.
Comments: Our rules
We want our comments to be a lively and valuable part of our community - a place where readers can debate and engage with the most important local issues. The ability to comment on our stories is a privilege, not a right, however, and that privilege may be withdrawn if it is abused or misused.
Please report any comments that break our rules.
Read the rules here